Loader

Ekibimiz

Dr. Zahide Altunbaş Sancak Ortak Avukat z.altunbas@guleryuz.av.tr
VCard ekleyin
Dr. Zahide Altunbaş Sancak

İstanbul ve New York barolarına kayıtlı olan Dr. Zahide Altunbaş Sancak, şirket birleşme ve devralmaları alanında önemli bir tecrübeye sahiptir. Bu kapsamda, ortak girişim kurulması, hisse veya varlık alım satımları, şirket yapılandırmaları, şirket birleşme ve bölünmeleri, girişim (risk) sermayesi yatırımları, melek yatırımlar, satın alma finansmanı gibi ticari birçok konuda uzmanlaşmıştır. Kendisi yerel ve uluslararası düzeyde teknoloji, enerji, telekomünikasyon, altyapı, otomotiv, gıda gibi muhtelif sektörlerde, halka açık veya kapalı şirketin dahil olduğu 70’in üzerinde işlemin her aşamasında alıcı ve satıcı taraf vekilliği rolünü üstlenmiştir. Zahide yürüttüğü projelerin yanında, çok uluslu şirket gruplarının Türkiye iştiraklerine şirketler hukukuna dair her türlü konuda destek olmakta ve iş hukuku, acente ve distribütörlük, sermaye piyasası, kurumsal yönetim, yolsuzlukla mücadele ve fikri mülkiyet başta olmak üzere çeşitli alanlarda genel hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.

Hukuk lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tam burslu şekilde tamamlayan Zahide, yüksek lisans derecesini Harvard Hukuk Fakültesi’nden almıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Doktora eğitimini tamamlamış olup tezini hisse satım sözleşmelerinin en çok müzakere edilen beyan ve tekeffüllerin ihlalinden satıcının sorumluluğu üzerine kaleme almıştır. Zahide ayrıca, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Yüksek Lisans Programı’nda “Şirket Birleşme ve Devralmaları” dersi vermektedir.

Zahide, Harvard Hukuk Fakültesi Mezunlar Derneği’nin kurucu üyesi olup halen yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir. Ayrıca, Harvard Mezunlar Derneği ve ILI İstanbul Uluslararası Hukuk Enstitüsü üyesidir.

Zahide, Prof. Dr. Yeşim M. Atamer ile kaleme aldığı “Hisse Satım Sözleşmelerinde Sonuca Katılmalı Fiyat Düzenlemeleri (Earn-Out Klozları) – Mukayeseli Bir İnceleme” ile “Satım Sözleşmesinde Zapt: Türk Borçlar Kanunu Hükümleri Günümüz Sorunlarına Ne Ölçüde Cevap Verebiliyor?” başlıklı makalelerinin yanı sıra, birçok yerel ve uluslararası yayına makaleleriyle katkıda bulunmaktadır. Doktora tezi "-Anonim Şirket Özelinde- Devralma İşlemlerinde Satıcının Ayıptan Doğan Sorumluluğu" başlığıyla Oniki Levha'dan yayımlanmıştır.